Saturday, March 10, 2012

REVIEW: Mocha Latte eyeshadow quad                                                                            Hey!
Today I decided to do a makeup product review. These become my favorite right away! It's an AVON True color eye shadow quad and it’s called Mocha Latte. I like most of the Avon makeup, because it’s not so expensive and it’s a good quality.
 I chose this palette  because I wanted to add some nice earth tones to my collection, and I needed such colors that I can use as a gentle daily makeup, and little dramatic for evenings.
In this palate there are one light color and three darker ones. The pigmentation in all of them is great; I was really pleased with it.

ЗДРАВО!!!
За денес решив да направам ревизија , односно преглед на еден производ кој одма кога почнав да го користам ми стана омилен. Тоа е палетата на сенки Mocha latte од линијата True colour на AVON. Шминките од оваа линија ми се едни од најкористените, прво затоа што ми одговара цената, второ бидејќи сум била задоволна од многу производи , па и понатаму пробувам нови, трето зошто па и нема некој посебен избор на нашиов пазар.
Оваа палета ја одбрав зошто сакав да си ја надополнам колекцијата со некои земјени тонови, а и ми требаа такви бои што можам да ги користам и како нежна дневна шминка , но и навечер малце подраматично.

 1.   The first one is really soft, it has little shimmer in it. It's nice creamy white color, great for daily looks. The pigmentation is good.
 2. The second color is matte, just as the name of the quad says, it has that same color as the coffe with milk. It's a nice light brown. The pigmentation is good.
 3. The third is my favourite. It's brown gold colour, with nice shimmer finish. In comination with the first one, it's a good daily look. It has great pigmentation.
 4. When I saw the fourth i thought CHOCOLATE right away! It's a dark browin, really nice matte color.It has great pigmentation.  
The colors of the eyeshadow are genuine, the photos of them are without flash.; Боите на сенките се вистинските, сликите се без блиц и без понатамошни обработки.
Оваа палета од четири нијанси, има една посветла и три потемни нијанси. Сите се прилично добро пигментирани и лесно се нанесуваат ( секако на добра подлога ) , еве подетално...
 1.      Првата боичка е нежна кремасто бела боја , одлична е за секој ден, за свеж изглед. Пигментацијата е просечна.
 2.     Втората боја е мат, светлно кафена, баш како и името на палетата , изгледа како кафе со млеко :)  Пигментацијата е супер, се гледа и на сликата убаво.
 3.     Третата боја ми е најубава. Кафено златеста, со убав сјај, пигментацијата е одлична. Супер е за дневна комбинација заедно со првата.
 4.    Четвртата кога ќе ја видам веднаш помислувам на чоколадо! Потполно исто!:) Пигментацијата е исто одлична 
I hope you liked this review and found it useful. In the next few days there will be some makeup ideas for this quad!
Until next time.. xoxo 
Се надевам дека ви се допадна овој преглед, во наредните денови ќе објавам и неколку идеи за шминка со оваа палета.. до тогаш..

8 comments:

 1. ooh interesting! i love mocha tones!

  xx
  -S

  Ginger and Lace

  ReplyDelete
 2. sounds perfect, I want this! avon make up is really under rated x

  ReplyDelete
 3. Ја имам точно оваа палета , квалитетот на сенките и не е баш инзвонреден ако одиме го земеме во предвид фактот дека во каталогот знаат да ја постигнат и цената до 400 денари, но има и попусти кога може да се купат и за 200 ден.
  Јас сенката (2) ја користам за изцртување на веѓоте , иако изгледа многу светло се добива друг ефект и скоро во сите make up step bystep ја користам таа.Боите се одлични можеби не се долготрајни , но со нанесување на база за сенка се подолготрајни.
  Авон козметиката ја користам да , бидејќи пред се е со достапни цени иако некогаш претеруваат , има добри производи со задоволителен квалитет но не одличен.
  Сепак не е лоша.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Реално ако збориме, за таа цена се супер. И било која сенка да ја ставиш без добра подлога не правиш ништо :) А да, не се некој инзвондреден квалитет, али пигментацијата им е задоволителна ;)

   Delete
 4. I love Avon products. I recently purchased their new eye shadows and I love it:)
  Great blog!

  Follow me on Blogspot and twitter @youngcutencrazy :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thanks! <3
   Following u now, follow back :)

   Delete